توسعه اینترنت و ظهور سرویسهای جدید در ایران

از زمانی که اینترنت در ایران با سرعت هایی کمتر از 14 کیلوبیت در ثانیه و برروی خطوط تلفن به صورت Dial-Up عرضه می شدند بیش از 18 سال گذشته و در آن زمان حتی کسی به سرعتهای چند صد کیلوبیت هم فکر نمی کرد چه رسد به چند مگابیتی که اکنون هر روز بالاتر می رود و امکانات جدیدی را در اختیار ما قرار میدهد. دوره صفحات وب ساده حاوی متن و عکس به پایان رسیده و کمتر سرویس برروی اینترنت بدون محتوای ویدیویی عرضه می شود. با این توسعه سریع که در چند سال اخیر شاهد آن هستیم، مهمترین سوالی که مطرح میشود این است که چه سرویسهای جدیدی در داخل ایران قرار است برروی این شبکه رو به توسعه فراهم شود و آیا سرویس دهندگان داخلی محتوا از این فرصت استفاده خواهند کرد؟

slow-dial-up
too expensive

یکی از نیازهایی مهم مردم، پر کردن اوقات فراغتشان است. در همین زمینه در سالهای اخیر شاهد رشد روز افزون سرویسهای ویدیوی درخواستی بوده ایم که تقریبا همگی به ارایه محتواهای صوتی و تصویری و به خصوص فیلم و سریال برروی بستر اینترنت پرداخته اند. بیشتر این سرویسهای، محتوای خود را یا در قالب وب سایت و یا برروی تلفن های هوشمندی که امروز همه چیز را در خود جای داده اند پرداخته اند. در حالیکه اکنون رایانه های شخصی بسیار گسترش پیدا کرده و ضریب نفوذ تلفنهای هوشمند بیش از حد تصور است، به نظر نمیرسد این هدف گذاری همه آن چیزی باشد که مردم به آن نیاز دارند. یکی از مهمترین وسایلی که گفته میشود روزانه وقت بیش از 66 درصد جوانان و نوجوانان را به خود اختصاص میدهد تلویزیون است. البته تلویزیون تنها برای تماشای برنامه های ویدیویی مورد استفاده قرار نمیگیرد و یکی از پرمخاطب ترین انواع محتوا برروی این دستگاه، بازیهای تلویزیونی است. البته با توجه به قیمت بالای کنسولهای بازی تلویزیونی، امکان تهیه و استفاده از آن محدود به درصد کمی از اقشار جامعه است.

شرکت ایلا نرم افزار که یکی از اولین شرکتهای دریافت کننده مجوز ارایه سرویس ویدیوی درخواستی برروی بستر اینترنت است، هم اکنون همه این نیازها را در قالب یک دستگاه ارایه نموده است. این شرکت که دارای سابقه طولانی در طراحی و اجرای زیرساختهای ارایه سرویس ویدیوی درخواستی و آی ئی تی وی است و اکنون بسیاری از معتبر ترین سرویس دهندگان آی پی تی وی و ویدیوی درخواستی از محصولات و زیرساخت های این شرکت استفاده می کنند، اقدام به ارایه یک کنسول تلویزیونی به نام می باکس نموده است. می باکس، تنها یک کنسول بازی نیست و علاوه بر بازیهای متنوع امکان استفاده از بانک فیلم، سریال، کارتون و مستند را برروی بستر اینترنت فراهم می آورد. این امکانات می باکس را به یک سرویس متفاوت بدل ساخته، چرا که تا کنون هیچکدام از سرویس دهندگان ویدیوی درخواستی اقدام به ارایه چنین سرویسی ننموده اند. این کنسول تلویزیونی به همراه یک گیم پد بدون سیم و یک دستگاه کنترل از راه دور ارایه می گردد و قابلیت اتصال به اینترنت از طریق کابل شبکه و یا اتصال وای فای را دارا میباشد. خروجی تصویر 4K و کیفیت رنگ HDR و قابلیت پخش ویدیوهای H.264 و H.265 با سرعت 60 فریم در ثانیه این دستگاه را تنها در زمینه ویدیو یک سر و گردن بالاتر از سایر رقبا قرار داده است. وقتی به این امکانات بازیهای تلویزیونی با کیفیت و سرعت بالا و گیم پد بدون سیم و امکاناتی نظیر AirPlay, Miracast  و DLNA اضافه میشود دیگر رقیبی را برای خود به جای نمیگذارد. همه این امکانات با قیمتی ارایه گردیده که برای خریدار تردیدی در تصمیم گیری باقی نمی گذارد. باید به این نکته نیز توجه داشت که این اولین سرویس بازیهای تلویزیونی در قالب کنسول بازی است که دارای فروشگاه بازی در اینترنت در ایران میباشد و شما برای استفاده از امکانات ویژه این فروشگاه میتوانید از پول رایج ایران و بدون واسطه استفاده نمایید.

می باکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *